1

گزارشی از سیل مازندران

بر اثر بارندگی‌های شدید در استان‌های گلستان و مازندران سیل جاری شد. این سیل‌ها موجب خسارت‌های مالی و جانی برای ساکنین این استان‌ها شد.

گفته می‌شود در این حادثهی طبیعی، طی دو روز ۳۰۰ میلی‌متر بارش رخ داده که برابر متوسط بارش یک‌ساله این استان ها است. این حجم از بارش در این منطقه در تمام دوران ثبت داده‌های هواشناختی، دست‌کم در هفتاد سال گذشته، بی‌سابقه بوده‌است. سیل استان‌های گلستان و مازندران، اصطلاحاً یک سیل دورانی بوده‌است که هر صد سال یکبار رخ می‌دهد.

نزولات آسمانی در استان مازندران به ویژه در مناطق کوهستانی همراه با برف نیز همگام با سیل رخ داد.

حجم بارش برف در مناطق کوهستانی ساری به بیش از یک و نیم متر رسید و به دلیل بارش سنگین برف برق بسیاری از مناطق روستایی قطع شده و امکان برقراری ارتباط وجود نداشت و بعبارتی همه خطوط ارتباطی منطقه به صورت کلی قطع شده بود.

اهالی روستاهای، ایول، سنور، چالو، لنگر، آلایکلا، کردمیر، ولویه علیا، سفلی، تلمادره، اراء، پشرت، کوات، قلعه‌سر، اروست و مالخواست با بحران شدید بارش برف مواجه شدند.

روز اول                                                                                           

از همان لحظات آغازین بارش شدید باران، ریزش سنگ و شدت بوران محور کیاسر را مسدود کرد، محور کیاسر تا اطلاع ثانوی مسدود است/ ترافیک فوق‌سنگین زیر بارش برف شدید در محور سوادکوه؛ رئیس مرکز مدیریت راه‌های اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای مازندران گفت: محور کیاسر نیز به‌دلیل بارش برف و راه افتادن سیلاب تا اطلاع ثانوی مسدود است.

جاری شدن سیل در میاندورود؛ بارش باران شدید شب گذشته موجب جاری شدن سیل در شهرستان میاندورود، در مناطق دارابکلا و نهایتا جاده ساری نکا شده است.

ورود سیلاب به منازل روستاییان میاندورود/ تردد کند در جاده میاندورود ـ ساری،فرماندار میاندورود با بیان اینکه هیچ جاده‌ای در میاندورود مسدود نیست اما به‌خاطر آب‌های سطحی و حوادث رانندگی تردد با کندی جریان دارد، گفت: سیلاب وارد خانه برخی از روستاهای بالادست شهرستان میاندورود شده است.

در پی بارش‌های اخیر اعلام شد طغیان رودخانه «تجن» در ساری/ مسافران از تردد در پارک‌های قائم و ملل خودداری کنند؛ شهرداری ساری در اطلاعیه‌ای از شهروندان و مسافران خواست، از حضور در پارک‌های ملل و قائم ساری خودداری کنند.

مفقود شدن یک نفر در سیلاب میاندرود/ نجات 2 نفر از سیل؛ فرماندار میاندرود گفت: یک نفر هنگام عبور از رودخانه در روستای دارابکلا گرفتار سیلاب و فشار آب رودخانه شده و هنوز از سرنوشت این شخص خبری در دست نیست.

آب‌گرفتگی معابر و طغیان رودخانه‌ها در 5 شهرستان‌ استان مازندران؛ مدیرکل مدیریت بحران مازندران، با اشاره به آب‌گرفتگی معابر و طغیان رودخانه‌های شهرستان‌های ساری، سوادکوه، سوادکوه شمالی، نکا و میاندورود، گفت: باید شدت بارندگی کاهش یابد تا شاهد فروکش کردن آب در سطح معابر استان باشیم.

سیمرغ غرق شد ؛ بارش شدید باران موجب جاری شدن سیل و آبگرفتگی معابر در شهرستان سیمرغ شده است.

سیمرغ زیر آب رفت جابه‌جایی با قایق و تیلر در سیمرغ/ شدت گرفتن بارش‌ها؛ خواهر شهید کشوری با توجه به شدت بارش‌ها تمام زندگی مردم زیر آب رفته و با تیلر دارند مردم را جابه جا می‌کنند، گفت: منازل مردم زیر آب است و آب از پنجره‌ها وارد منازل می‌شود.

روز دوم

اراضی کشاورزی گهرباران در سیلاب غرق شدند/ تخریب یک پل در میاندورود؛ فرماندار میاندورود از تخریب یک پل و آبگرفتگی چندین منزل مسکونی در این شهرستان خبر داد و گفت: اراضی کشاورزی میاندورود و باغات مرکبات بخش گهرباران دچار آبگرفتگی شدید شد.

آخرین وضعیت سیمرغ پس از سیلاب؛ به دلیل آب‌گرفتگی معابر و عدم رفت‌وآمد خودروها، تراکتورداران سطح شهرستان از روستاهای مختلف به مناطق سیل‌زده رفتند تا کمکی برای همشهریان خود باشند.

روستای حسن‌آباد میاندورود زیر آب رفت/ روستا در حال تخلیه شدن است؛ معاون عمرانی استاندار مازندران از وضعیت بحرانی در روستای حسن‌آباد میاندورود خبر داد و گفت: این روستا به طور کامل زیر آب رفته و دستور تخلیه کامل روستا داده شده است.

ادامه انسداد محورهای کیاسر، فرح‌آباد، بهنمیر و گلوگاه؛ رئیس پلیس راه مازندران گفت: محورهای کیاسر، فرح‌آباد، بهنمیر کیاکلا و گلوگاه دامغان مازندران مسدود است و بقیه محورهای مازندران باز ولی لغزنده است.

تخریب لوله گاز منطقه بالاتجن قائم‌شهر بر اثر سیل؛ مدیرعامل شرکت گاز مازندران گفت: سیل روز گذشته خسارات زیادی به شهرهای استان مازندران وارد کرده که یکی از آنها تخریب لوله ۱۲ اینچ خط تغذیه واقع در پل تالار قائم‌شهر است که گاز روستاهای بالاتجن قائم‌شهر توسط این خط تأمین می‌شد.

بارش شدید باران در مازندران موجب طغیان رودخانه‌های شهرهای مرکزی و شرق استان شد که سیلاب، آب‌گرفتگی شدید معابر، آب‌گرفتگی شدید روستاها و اراضی کشاورزی و ورود سیلاب به خانه شهروندان و روستاییان را به‌دنبال داشت.

 

روز سوم

خسارت به 650 واحد مسکونی در سیل شهرستان سیمرغ/ پرداخت کمک‌های بلاعوض؛ نماینده مردم جویبار، قائم‌شهر، سیمرغ، سوادکوه و سوادکوه شمالی از پرداخت 4 میلیون تومان کمک بلاعوض به سیل‌زدگان در سیمرغ و برخی از روستاهای قائم‌شهر و سوادکوه خبر داد و گفت: 650 واحد مسکونی در سیل دو روز گذشته در سیمرغ آسیب دیدند.

سیمرغ در گل نشست آخرین وضعیت شهرستان سیمرغ پس از سیلاب؛ بارندگی اخیر خساراتی را به حوزه‌های مختلف شهرستان سیمرغ وارد کرد که این آب گرفتی و طغیان رودخانه طی چند سال اخیر بی‌سابقه بوده است که باعث تخلیه جزئی و کلی چند روستا و اسکان در مساجد و حسینیه‌ها شده است.

12 شهر در مازندران درگیر سیل هستند/ تلاش برای اتصال مجدد آب، برق و گاز 35 روستا؛بارش کم‌سابقه باران در مازندران سیل و رانش زمین را در پی داشت، اکنون 35 روستا به‌دلیل مشکلاتی که در زیرساخت‌های و انسداد راه‌ها ایجاد شد بدون آب، برق و گاز هستند و مردم 3 روستا نیز به سایر روستاها منتقل و در آنجا اسکان داده شدند.

مهدی رازجویان می‌گوید: شهرهای جویبار، بابلسر، میاندرود و ساری بیشترین خسارت را متحمل شدند؛ در پایین‌دست آبها وارد اراضی کشاورزی و باغات شده و مشکلاتی را به‌وجود آورده که کشاورزان را نگران کرده است، خارج‌کردن آب و هدایت آن به سمت نهرها و دریا ادامه دارد.

وی می‌افزاید: در ارتفاعات کیاسر، نکا، بهشهر و گلوگاه راه‌های بسیاری از روستاها مسدود شد و در حال بازگشایی راه‌های اصلی هستیم.

آغاز دوباره بارش باران در مازندران/ نگرانی مردم از وقوع سیلاب جدید؛ شدت گرفتن بارش‌ها در شهرهای ساری و میاندورود، موجب نگرانی مردم شده است؛ تا حدی که مردم به جای اینکه چشم انتظار فصل شکفتن و بهار طبیعت باشند، نگران تکرار تراژدی تلخ سیل و مشکلات آب‌گرفتگی هستند.

روز چهارم ـ پس از سیل

دستگاههای امدادی و خدماتی در تلاش بی وقفه

50روستای «نکا» گرفتار رانش زمین/12 خانوار یک روستا 3 روز در محاصره برف هستند ؛ بر اثر رانش زمین، 50 روستای شهر نکا گرفتار رانش شده‌اند و راه دسترسی به مرکز بخش و شهر نکا برای بسیاری از خانوارهای هزارجریب نکا مسدود شده است.

سیل به 1500 واحد مسکونی در مازندران خسارت وارد کرد؛ مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی مازندران گفت: سیل به هزار و 500 واحد مسکونی در مازندران ازسیمرغ تا شرق استان خسارت وارد کرده است.

خسارت 500 میلیون تومانی سیل به سردهنه‌ها در مازندران/ ذخیره 93میلیون مترمکعب آب در سد شهیدرجایی؛ مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای مازندران با بیان اینکه سیل به 50 سردهنه در مناطق پایین دست استان 500 میلیون تومان خسارت وارد کرد، گفت: ذخیره آب در سد شهید رجایی ساری از 85 به 93 میلیون مترمکعب رسیده است.

خسارت 28 میلیارد تومانی سیل به تاسیسات آب و فاضلاب روستایی مازندران؛ مدیرعامل آب و فاضلاب روستایی مازندران با اعلام اینکه پس از وقوع سیل آب آشامیدنی223 روستا قطع شده بود که با تلاش همکاران ما تنها در 2 روستا دچار مشکل هستیم، گفت: سیل به شبکه آب آشامیدنی روستایی مازندران 28 میلیارد تومان خسارت وارد کرد.

آخرین جزئیات وقوع سیل در مازندران/ قطعی آب در بابل ادامه دارد؛ استاندار مازندران گفت: در شهرستان بابل مشکل قطعی آب وجود دارد و بخاطر کدورت آب رودخانه امکان تصفیه آب وجود ندارد.

روز پنجم

سیل اخیر مازندران 5 قربانی گرفت/ یک نفر همچنان مفقود است؛ مدیرکل پزشکی قانونی مازندران گفت: سیلاب اخیر در استان 5 قربانی گرفت.

رئیس ستاد مدیریت بحران کشور: سیل‌زدگان مازندرانی کمک بلاعوض 12 میلیون تومانی دریافت می‌کنند؛ رئیس سازمان مدیریت بحران کشور گفت: به سیل‌زدگان ساکن در مناطق شهری استان مازندران 120 میلیون ریال و به روستائیان به ازای هر واحد مسکونی 100 میلیون ریال کمک بلاعوض تعمیراتی پرداخت می‌شود.

10 درصد آب شرب بابل همچنان قطع است/ کاهش مشکلات ناشی از سیل تا فردا؛ استاندار مازندران با اعلام اینکه 5 تا 10 درصد آب شرب شهرستان بابل همچنان قطع است، گفت: پیش‌بینی‌ می‌کنیم که تا صبح فردا مشکلات در استان کاهش پیدا کند.

روز ششم

دستورات رئیس جمهور برای کمک به مناطق سیل‌زده تمام امکانات استان‌های همجوار برای کمک‌رسانی به سیل‌زدگان مازندران و گلستان بسیج شود؛ رئیس جمهوری در تماس‌های جدید با وزیر کشور و مسؤولان دو استان سیل‌زده، خواستار بسیج تمام امکانات استان‌های همجوار برای تسریع در روند کمک‌رسانی به سیل‌زدگان گلستان و مازندران شد.

وقوع 150 مورد رانش زمین در جاده‌های مازندران/ ماشین‌آلات راهداری مازندران فرسوده است؛ مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای مازندران بیان اینکه بر اثر سیلاب بیش از 150 مورد رانش زمین و ریزش کوه در جاده‌های استان داشتیم، گفت: تمامی راه‌های اصلی و فرعی مازندران باز است اما چند راه روستایی هنوز مسدود است که تا پایان امروز بازگشایی می‌شود.

لاریجانی از مناطق سیل‌زده شرق مازندران بازدید کرد ؛ علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی صبح امروز با حضور در استان مازندران از مناطق سیل زده شرق استان بازدید کرد.

توزیع اقلام غذایی بین سیل‌زدگان مازندران/ اسکان موقت در اماکن مذهبی ؛ مدیرکل اوقاف و امور خیریه مازندران از توزیع اقلام غذایی بین سیل‌زدگان استان خبر داد و گفت: پیرو دستور رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه از محل عواید موقوفات مازندران، اقلام غذایی همه‌روزه در 6 نقطه سیل‌زده استان بین مردم حادثه‌دیده توزیع می‌شود.

در پیامی به مناسبت سیل ویرانگر در گلستان و مازندران رهبر انقلاب: همه وظیفه داریم به کمک سیل‌زدگان در استان‌های کشور بشتابیم؛ در پی حادثه سیل ویرانگر در استان‌های گلستان و مازندران، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پیامی با ابراز تأسف عمیق از خسارات وارده، بر کمک‌های مردمی و ورود دستگاه‌های عمومی به امداد مردم آسیب‌دیده تأکید کردند.

روز هفتم

معاون اول رئیس جمهور از مناطق سیل‌زده سیمرغ بازدید کرد جهانگیری: تسهیلات بلاعوض برای بازسازی منازل پرداخت می‌شود؛ معاون اول رئیس جمهور از مناطق سیل‌زده شهرستان سیمرغ بازدید کرد.

آسیب سیل به 6 هزار واحد مسکونی در مازندران/ 324 نقطه رانشی در مازندران وجود دارد؛ وزیر راه و شهرسازی گفت: 324 نقطه رانشی در استان مازندران داشتیم و 6 هزار واحد مسکونی دچار خسارت شدند.

جهانگیری: تعمیرات در مناطق سیل‌زده طی دو ماه آینده به اتمام برسد؛ معاون اول رئیس جمهور گفت: از مسؤولان درخواست می‌کنیم که اقدامات تعمیرات را طی دو ماه آینده به اتمام برسانند.

آخرین برآورد خسارت توسط معاون عمرانی استاندار مازندران

مهدی رازجویان معاون عمرانی استاندار مازندران در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس در شهرستان ساری، درباره برآورد خسارات سیل اخیر در مازندران اظهار کرد: این سیل یک‌هزار و ۳۰۹ میلیارد تومان خسارت بر جای گذاشت که ۴۷۹ میلیارد برای بخش زیربنایی، ۵۵۸ میلیارد تومان برای بخش کشاورزی، دام و طیور و ۲۷۶ میلیارد تومان برای بخش مسکونی و معیشتی در نظر گرفته شده و به وزارت کشور اعلام شده است.

وی در پایان گفت: در حال حاضر آب، برق و گاز در تمامی نقاط آسیب‌دیده وصل بوده و در قائم‌شهر که قطعی گاز بیشتری را داشتیم اکنون در مناطقی از آن با افت فشار گاز رو‌به‌رو هستیم اما قطعی گاز نداریم.

وی افزود: در مناطق کوهستانی و بالادست احتمال رانش دوباره مسیرها وجود دارد، از رانندگان درخواست می‌شود از سفرهای غیرضرور پرهیز کنند، دستگاه‌های مربوطه در جاده‌های کوهستانی مستقر هستند، احتمال ریزش سنگ در تمامی مناطق کوهستانی وجود دارد البته تمامی راه‌های اصلی و فرعی استان که به‌دلیل رانش زمین و سیلاب مسدود شده بودند، بازگشایی شدند.

با هدف افزایش حمایت از سیل زدگان و با حضور معاونین وزیر؛ اولین جلسه شورای هماهنگی تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران برگزار شد

 رسانه جدید
پیش از ظهر امروز دوشنبه مورخ 5 فروردین ماه 98، اولین جلسه شورای هماهنگی تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران با حضور محمدجعفر کبیری معاون امور تعاون وزیر، تقی زاده رییس سازمان بازنشستگی کشوری و موهبتی معاون امور استان‌های سازمان تامین‌ اجتماعی و کامران اصغری رییس شورای هماهنگی و مدیران کل مجموعه تعاون، کار و رفاه اجتماعی، فرماندار و امام جمعه سیمرغ با هدف افزایش حمایت از سیل زدگان در محل فرمانداری سیمرغ برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل، محمد جعفر کبیری دراولین جلسه شورای هماهنگی تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان ‏مازندران که در شهرستان سیمرغ با دستور بررسی خسارت‌های ناشی از سیل برگزار شد با تشریح اقدامات وزارت تعاون، ‏کار و رفاه اجتماعی برای سیل زدگان استان اظهار داشت: پیرو دستور وزیر به سازمان‌ها و معاونت‌ها به منظور کمک ‏رسانی فوری، همه مجموعه‌های تابعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، کمک رسانی خوبی را انجام دادند.‏

‏ نماینده وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی که به منطق سیل زده استان مازندران سفر کرد و از نزدیک در جریان خسارت ‏قرار گرفت اظهار داشت: دستورهای وزیر تعاون با جدیت دنبال می شود.‏

وی از اعطای وام قرض‌الحسنه به سیل‌زدگان استان های مازندران و گلستان خبر داد و افزود: 2 هزار فقره وام توسط بانک ‏توسعه تعاون و رفاه کارگران و هزار فقره توسط صندوق بازنشستگی کشوری پرداخت می شود.‏

کبیری با اشاره حمایت تسهیلاتی از سیل زدگان و بنگاه‌های اقتصادی گفت: تسهیلات ارزان قیمت به صورت جداگانه توسط ‏بانک توسعه تعاون و صندوق حمایت در اختیار این بنگاه ها قرار می گیرد.‏

معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره کمک به احیای بنگاه‌ها، واحدها اقتصادی و ‏کارخانجاتی که ناشی از سیل آسیب دیدند نیز گفت: در جلسه هیات دولت برای این واحدها تصمیم گیری می شود.‏

این مسئول با اعلام اینکه در استان مازندران با کمک استانداری و فرمانداران اقلام ضروری مردم به صورت منسجم توزیع ‏شده است، ادامه داد: سازمان‌ها و شرکت های تابعه این وزارتخانه در سطوح مختلف کمک رسانی کالایی و خدماتی انجام ‏دادند.‏

‏ کبیری توزیع وعده غذای گرم، تامین داروی مورد نیاز مردم و اقلام بهداشتی و  توجه به مادران دارای نوزاد توسط مجموعه سازمان‌های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در مناطق سیل زده را از ‏دیگر اقدامات عنوان کرد و گفت: تمهیدات لازم برای مناطق آسیب دیده انجام شده و هفته آینده وزیر تعاون، کار ورفاه ‏اجتماعی از مناطق آسیب دیده بازدید می کنند.‏

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری اعلام کرد آمادگی هلدینگ‌های صندوق بازنشستگی برای کمک به سیل‌زدگان مازندران و گلستان

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری از آمادگی و امدادرسانی هلدینگ‌ها و شرکت‌های تابعه این صندوق برای کمک به سیل‌زدگان استان مازندران و گلستان خبر داد.

جمشید تقی‌زاده دوشنبه‌شب در نخستین جلسه شورای هماهنگی تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان ‏مازندران در سال جدید که در شهرستان سیمرغ با دستور بررسی خسارت‌های ناشی از سیل برگزار شد، گفت: در پی جاری شدن سیل و آب‌گرفتگی در استان گلستان و مازندران و دستور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به سازمان‌ها و واحدهای تابعه برای امدادرسانی به هموطنان سیل‌زده در استان‌های مازندران و گلستان، همه امکانات و تمهیدات لازم جهت به حداقل رساندن خسارت‌ها و کاهش مشکلات سیل‌زدگان از سوی شرکت‌ها و هلدینگ‌های این صندوق بسیج شده‌اند.

وی تصریح کرد: با هماهنگی‌های به‌عمل آمده، دستورات لازم برای کمک به هموطنان مناطق سیل‌زده صادر شده و در این زمینه شرکت‌ها و هلدینگ‌های صندوق بازنشستگی به ویژه شرکت‌های شیر پگاه و ایرانگردی و جهانگردی و.... همه توان و امکانات خود را در کمک به آسیب‌دیدگان حادثه سیل بسیج کرده‌اند.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری افزود: مقرر شده در این خصوص ارائه هرگونه خدمات با هماهنگی مسؤولان محلی و نیروهای امدادی استان‌های سیل‌زده انجام شود.

این مسؤول در سفر به استان مازندران و بازدید از مناطق سیل‌زده این استان گفت: مقرر شد پس از برآورد خسارت‌های ناشی از سیل، بازنشستگان و خانواده‌هایی که بر اثر سیل دچار آسیب و خسارت شدند مورد حمایت و کمک‌های این وزارتخانه قرار گیرند.

تقی‌زاده گفت: سیاست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، حمایت از سیل‌زدگان به خصوص اقشار ضعیف‌تر چون بازنشستگان، کارگران، زنان سرپرست خانوار و خانواده‌های تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد است.

وی تصریح کرد: تخصیص اعتبار وام ضروری، توزیع بسته‌های غذایی و صبحانه، توزیع کفش رایگان و کمک به کارگران و کارگاه‌های آسیب دیده در دستور کار قرار دارد که به محض مشخص شدن ابعاد خسارت‌ها، جزئیات این کمک‌ها و سایر حمایت‌های وزارت تعاون و دستگاه‌های تابعه آن اعلام می‌شود.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری با اشاره به بسیج امکانات معاونت‌ها، شرکت‌ها، صندوق‌های زیر مجموعه و سازمان‌های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار کرد:  صدور فرمان مقام معظم رهبری و حضور به موقع مسؤولان و واکنش سریع نیروهای سپاه و ارتش در جهت مهار و کنترل حادثه سیلاب باعث شد تا میزان خسارت ناشی از سیل کاهش یابد.

این مسؤول افزود: مردم کشور بارها ثابت کرده‌اند که در زمان بحران و بروز حوادث و بلایای طبیعی بی‌تفاوت نبوده و با تمام توان خود به یاری هموطنان خواهند شتافت.

*توزیع اقلام غذایی و بهداشتی بین مردم سیل‌زده مازندران

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران نیز از توزیع اقلام غذایی و بهداشتی بین مردم سیل‌زده شهرهای مازندران با کمک صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر استان خبر داد و گفت: همه دستگاه‌ها پای کار هستند.

کامران اصغری تصریح کرد: براساس آموزه‌های دین مبین اسلام هرگاه مسلمانی نیاز به کمک داشته باشد همگان وظیفه دارند تا حد توان به یاری بشتابند که با دستور وزیر تعاون تمام مجموعه وزاتخانه برای کمک به سیل‌زدگان، پای کار آمدند.

وی با بیان اینکه اقدامات حمایتی با تاکید و دستور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در حال انجام است تاکید کرد: مردم سیل‌زده استان باید بدانند همه مردم ایران به ویژه نمایندگان دولت برای رفع مشکلات آنها و بازگشت به زندگی عادی و جبران خسارت‌ها تا آخر در کنار آنها خواهند بود.

رئیس شورای هماهنگی تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران گفت: تاکنون غذای گرم، بسته‌های حمایت غذایی و بهداشتی و... با همت صندوق بیمه روستائیان و عشایر و همکاری این اداره کل توزیع شده است و اداره کل بهزیستی نیز اقدامات خوبی را انجام داده است و خدمت‌رسانی به صورت مستمر ادامه دارد.

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در کنار مردم؛ حضور معاونین وزیر در مناطق سیل زده استان مازندران

پیش از ظهر امروز دوشنبه مورخ 5 فروردین ماه 98، محمدجعفر کبیری معاون امور تعاون وزیر، تقی زاده رییس سازمان بازنشستگی کشوری و موهبتی معاون امور استان‌های سازمان تامین‌ اجتماعی با همراهی مدیران کل مجموعه تعاون، کار و رفاه اجتماعی با حضور در شهرستان سیمرغ ضمن بازدید از مناطق سیل زده به توزیع غذای گرم بین آسیب دیدگان پرداختند.

 رسانه جدید

 

حضور مدیر کل روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در مناطق سیل زده/بررسی وضعیت واحد های کارگری آسیب دیده

صبح امروز سه شنبه مورخ 6 فروردین 97، با حضور یزدان مدیر کل روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، کامران اصغری مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی و محمد ابراهیمی مدیر کل بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر مازندران در مناطق سیل زده ساری و سیمرغ، ضمن بررسی وضعیت واحدهای کارگری آسیب دیده و بازدید از پل تخریب شده بر اثر سیل ناحیه صنعتی سنگتاب قائمشهر، توزیع بسته های حمایت غذایی در بین مردم سیل زده روستای ملا کلای شهرستان سیمرغ صورت گرفت.

رسانه جدیدرسانه جدید

اقدامات مجموعه تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مازندران در زمینه حمایت از سیل زدگان

در همین راستا این اداره کل بهمراه تمامی دستگاه های مجموعه تعاون، کار و رفاه اجتماعی در مازندران از همان روزهای ابتدایی در مناطق سیل زده حضور یافتند و اقدامات حمایتی لازم را حسب دستور مقام عالی وزارت انجام داده و این اقدامات ادامه خواهد داشت.

اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران نیز با همکاری بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر استان تا کنون بیش از دو هزار و پانصد غذای گرم و بیش از هزار عدد بسته حمایتی غذایی در روستاهای سیل زده ساری، کیاکلا و هزارجریب نکا توزیع نموده و همچنین تا کنون بیش از دو هزار عدد آب معدنی و آشامیدنی در این روستاها توزیع گردیده است.

شایان ذکر است در روزهای 5 و 6 فروردین ماه توزیع غذای گرم با حضور معاونین مقام عالی وزارت،  محمدجعفر کبیری معاون امور تعاون وزیر، تقی زاده رییس سازمان بازنشستگی کشوری و موهبتی معاون امور استان‌های سازمان تامین‌ اجتماعی و همچنین آقای یزدان مدیر کل روابط کار وزارت متبوع در روستاهای شهرستان سیمرغ انجام پذیرفت.

در حوزه درمان تأمین اجتماعی نیز تمامی آمبولانس ها در حالت آماده باش در مناطق شهری و روستایی حضور داشته و بیمارستانها نیز برای ارائه خدمات کاملا در حالت آماده باش می باشند.

فنی و حرفه ای نیز بدنبال ارسال مربیان و مهارت آموزان به مناطق سیل زده با هدف کمک به وصل تأسیسات برقی و سایر در خانه های سیل زدگان می باشد.

بهزیستی مازندران نیز اقداماتی از قبیل ارائه بیش از دو هزار بسته های غذایی، جابجایی اسکان مددجویان و حضور مستمر در مناطق و همچنین ارائه کمک بلاعوض دو میلیونی را انجام داده و تا پایان بحران در دستور کار دارد.

سازمان تأمین اجتماعی نیز در زمینه تسهیل حضور بیماران در بیمارستان ها بدون دفترچه، تمدید دفترچه آسیب دیدگان و... را انجام داده است.

صندوق بازنشستگی نیز سه هزار تسهیلات کم بهره، 500 وام ضروری، 5000 بسته حمایت غذایی توسط شرکت پگاه و هزار وام خرید لوازم خانگی را در دست اجرا دارد و همچنین آمادگی خود را جهت اشتغال به کار 10 نفر از فرزندان بازنشستگان آسیب دیده در یکی از صنایع مرتبط اعلام داشته است.

بانک رفاه استان نیز تا کنون بیش از 500 بسته حمایت غذایی توزیع و آمادگی خود را برای اعطاء تسهیلات کم بهره و استمهال تسهیلات اخذ شده به آسیب دیدگان و ارائه مهلت یک ساله، نموده است.

بانک توسعه تعاون نیز تا کنون بیش از 200 بسته بهداشتی را توزیع نموده است.

اتاق تعاون و کانون بازنشستگان کارگری استان نیز بعنوان شرکای اجتماعی آمادگی خود را جهت ارائه کمک های مادی و معنوی اعلام نمودند.

پیگیری اولیه این اداره کل در بحث میزان آسیب به واحدهای تولیدی و صنعتی حاکی از این است که بیشتر واحد های صنعتی خسارت دیده دچار آبگرفتگی شده و سه واحد صنعتی در شهرک صنعتی کیاسر ساری نیز بدلیل بارش سنگین برف دچار ریزش سقف شده اند.

همچنین پل ارتباطی قائمشهر به شهرک صنعتی سنگتاب در اثر سیل تخریب شده که توسط فرمانداری در حال پیگیری می باشد.

1

3  4

1

2

3

4

 

اقدامات در تاریخ 7 فروردین

در ادامه کمک رسانی به مناطق سیل زده این استان برابر دستور مقام عالی وزارت اقدامات ذیل در تاریخ 07/01/1398 انجام شده است.

اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران نیز با همکاری بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر استان 300 عدد بسته حمایتی غذایی ، هزارجریب نکا روستاهای شیپ، لترگاز، ولامده که بدلیل بارش سنگین برف، سیل و طوفان موجب قطع دسترسی بعلت رانش جاده شده بود، توزیع گردید.

همچنین با هماهنگی این اداره کل شرکت فولاد بهمن واقع در شهرک صنعتی بشل سوادکوه تعداد 600 بسته حمایت غذایی را به مناطق سیل زده شهرستان سیمرغ ارسال نمود.

اداره کل آموزش فنی و حرفه ای نیز تعداد 6 دستگاه خودرو سواری و باری و یک دستگاه کامیونت در اختیار سازمان بحران قرار داده شد و 500 پرس غذای گرم در دو نوبت(روز) توزیع نموده است.

همچنین با تشکیل ستاد سیار مرکب از مربیان و اعزام کادر متخصص فنی در رشته های مکانیک خودرو ،برق ، تاسیسات و جوشکاری جهت تعمیر و بازسازی خسارت ناشی از سیل نسبت به اعزام نیروهای متخصص به مناطق سیل زده اقدام نموده است.

ضمنا این اداره کل بهمراه تمامی دستگاه های مجموعه تعاون، کار و رفاه اجتماعی در مازندران از همان روزهای ابتدایی در مناطق سیل زده حضور یافتند و اقدامات حمایتی لازم را حسب دستور مقام عالی وزارت انجام داده و این اقدامات ادامه خواهد داشت.

 

اقدامات در تاریخ8 فروردین

اعزام تعداد یک کامیونت بسته های حمایت غذایی و بهداشتی توسط شرکت فرش و موکت میناگر(بابل موکت) با پیگیری این اداره کل به مناطق سیل زده

اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان نسبت به تهیه و ارسال بسته های حمایت غذایی و بهداشتی و همچنین اعزام اعزام کادر متخصص فنی در رشته های مکانیک خودرو ،برق ، تاسیسات و جوشکاری جهت تعمیر و بازسازی خسارت ناشی از سیل به مناطق سیل زده به شرح ذیل اقدام نموده است.

شهر کیاسر با حضور مربیان ( 4 ) نفر مکانیک، برق و تاسیسات

شهرستان قائمشهر با حضور 5 نفر از مربیان به روستای تالار پشت شهرستان سیمرغ

شهرستان سیمرغ به تعداد 5 نفر جوشکاری، برق، تاسیسات جهت ارائه خدمات به روستائیان

شهرستان ساری به تعداد 40 نفر از مربیان و مهارت جویان در رشته های سیم پیچی موتور برق، تاسیسات، لوازم خانگی، تعمیر و سرویس پمپ های موتور منازل بخش رود پی شهرستان ساری

اعزام مربیان به تعداد 3 نفر جهت کمک به سیل زدگان روستای لاریم بخش گیل خواران شهرستان جویبار در رشته های برق، تاسیسات و مکانیک

شهرستان سوادکوه 3 نفر مربیان مکانیک، برق جهت ارائه خدمات به شهرستان سیمرغ

ارسال و توزیع تعداد 150 بسته حمایتی (شامل: دستمال کاغذی، شامپو، صابون، وایتکس، مایع دستشویی، مایع ظرفشویی) و تهیه 300 بسته نان لواش (بسته های 20 تایی) و 1500 بطری آب معدنی

بانک رفاه نیز نسبت به تهیه و توزیع تعداد یکصد عدد بسته حمایت غذایی و ارسال به مناطق سیل زده اقدام نموده است.

صندوق کارآفرینی امید 10 عدد فرغون، 20 عدد بیل، 10 جفت چکمه را تهیه و توزیع نموده است.

 

اقدامات در تاریخ 10 فروردین

حضور در مناطق سیل زده شهرستان سیمرغ و توزیع بیش از 100 بسته حمایت غذایی(حبوبات، انواع کنسرو، سیب زمینی، نان و آب معدنی) و همچنین ارسال بیش از 50 عدد پتوی یک نفره توسط این اداره کل

شرکت های صنایع کیافرین بابل و کاسپین پارت نیز با هماهنگی این اداره کل تا کنون بیش از 2 میلیون تومان کمک نقدی و بیش از 200 بسته حمایت غذایی به مناطق ارسال نموده اند

حضور دائم کادر متخصص فنی اداره کل آموزش فنی و حرفه ای در رشته های مکانیک خودرو ،برق ، تاسیسات و جوشکاری جهت تعمیر و بازسازی خسارت ناشی از سیل به مناطق سیل زده

اقدامات در تاریخ 11 فروردین

حضور در روستاهای سیل زده شهرستان میاندورود و توزیع بیش از 150 بسته حمایت غذایی(سوسیس و کالباس) توسط این اداره کل

شرکت های صنایع کیافرین بابل و کاسپین پارت نیز با هماهنگی این اداره کل تا کنون بیش از 2 میلیون تومان کمک نقدی و بیش از 200 بسته حمایت غذایی به مناطق ارسال نموده اند.

اقدامات در تاریخ 17 فروردین

حضور در روستاهای سیل زده شهرستان سیمرغ و توزیع بیش از 100 بسته حمایت غذایی(سوسیس و کالباس ) و همچنین توزیع حدود 100 بسته حمایت غذایی شامل کنسرو و لبنیات در مناطق سیل زده شهرستان ساری توسط این اداره کل و بیمه روستائیان و عشایر مازندران

اداره کل فنی و حرفه ای نسبت به تأمین 2000 عدد بلوک سیمانی و ارسال به روستای رکنی کلای شهرستان سیمرغ جهت بازسازی برخی از اماکن تخریب شده اقدام نموده است.

بخشی از تصاویر

با حضور مدیران کل بیمه روستائیان و عشایر،  تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران، سرپرست دفتر جذب و حمایت از سرمایه گذاری استانداری و معاونین روابط کار و توسعه کارآفرینی و اشتغال اداره کل تعاون، کار بسته های حمایتی غذایی و بهداشتی بین روستائیان سیل زده بخش رودپی شمالی و جنوبی ساری توزیع گردید .

 7

توزیع بسته های حمایتی غذایی و بهداشتی با همت و حضور مدیران کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی، بیمه روستائیان و عشایر، سرپرست دفتر جذب و حمایت از سرمایه گذاری استانداری و مدیر امور شعب بانک تجارت استان بین روستائیان سیل زده تالار پشت شهرستان سیمرغ

 5

6

صبح امروز چهارشنبه مورخ 7/1/98، مدیران کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران و بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر استان تعداد 300 عدد بسته حمایتی غذایی و بهداشتی را در هزارجریب نکا (روستاهای شیپ، لترگاز و ولامده) که بدلیل بارش سنگین برف، سیل و طوفان موجب قطع دسترسی بعلت رانش جاده شده بود، توزیع نمودند.

1

2

صبح امروز شنبه مورخ 10/1/98، مدیران کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران و بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر استان تعداد بیش از 100 عدد بسته حمایتی غذایی(حبوبات، انواع کنسرو، سیب زمینی، نان و آب معدنی) و تعداد 50 عدد پتوی یک نفره را در مناطق سیل زده شهرستان سیمرغ توزیع نمودند.

5

شایان ذکر است این گزارش به صورت روزانه بروز رسانی خواهد شد.