اخبار

با حضور مدیر کل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی؛

کارگاه آموزشی حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری برگزار شد

کارگاه آموزشی حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری برگزار شد
صبح امروز پنجشنبه مورخ 27 دی 97، کارگاه آموزشی حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری با حضور مدیر کل بیمه بیکاری وزارت کار، مدیران تعاون، کار و رفاه اجتماعی، تأمین اجتماعی و فنی و حرفه ای مازندران، مدیر روابط کار و رییس اداره بیمه بیکاری اداره کل، روسای ادارات تعاون کار شهرستان ها، کارشناسان بیمه بیکاری و روسای شعب تامین اجتماعی به میزبانی شهرستان آمل برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل، کریم یاوری در کارگاه آموزشی بیمه بیکاری که در شهرستان آمل برگزار شد با اشاره به اینکه بعد از 12 سال تعادل بین منابع و مصارف بیمه بیکاری تامین اجتماعی محقق شد، اظهار کرد: از زمان اجرای قانون بیمه بیکاری در سال 1366 تا سال 1381 بین منابع و مصارف تعادل وجود داشت که این تعادل طی سال‌های 1381 تا 1392 میزان مصارف از منابع پیشی گرفت.

وی تصریح کرد: در مدت زمانی که عدم تعادل بین منابع و مصارف بیمه بیکاری بود 750 میلیارد تومان کسری وجود داشت که به مرور طی سالهای اخیر این زیان های انبار شده جبران شد.

مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت، تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: برگزاری کارگاه های آموزشی و تعامل و همفکری و عملکرد ارائه شده از شهرستان ها باعث رسیدن به این مهم شده است.

این مسؤول با اشاره به اینکه بیمه بیکاری یک حمایت اجتماعی است، افزود: یکی از وظایف وزارت تعاون صیانت از نیروی کار است و این صیانت فقط منحصر به دعاوی حقوق کار نیست.

یاوری با اشاره به حمایت  تسهیلات به بنگاه‌های اقتصادی برای تثبیت اشتغال در ۹ ماهه امسال، از تثبیت 304 هزار شغل طی این مدت خبر داد و گفت: برای تثبیت اشتغال در ۹ ماهه اول امسال  هزار و 820 میلیارد تومان تسهیلات به بنگاه‌های اقتصادی پرداخت شد.

وی با اشاره به اینکه این وزارتخانه پیگیری و حل و فصل مشکلات بنگاه‌های اقتصادی در جهت صیانت از نیروی کار، تثبیت اشتغال، پایداری تولید و حفظ حیات اقتصادی بنگاه‌ها را رصد و پیگیری کرده، تاکید کرد: این موضوع، از اولویت‌های کارگروه‌های تسهیل و رفع موانع تولید استان‌های کشور و کارگروه ملی به شمار می‌رود.

مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری  وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی افزود: هرگونه تغییر یا بازسازی خط تولید، جابجایی کارگاه و ماشین آلات به منظور کاهش وابستگی و بهینه کردن تولید در راستای سیاست‌های اقتصادی و اجتماعی دولت، با تأیید و تصویب طرح اصلاح ساختار توسط شورای عالی کار حمایت موثر به عمل خواهد آمد.

این مسؤول درباره الزام بازدید هر روزه استانداران به عنوان رئیس کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید، به همراه تمام اعضای کارگروه از یک بنگاه مشکل‌دار و یا بحرانی گفت: مقامات مسئول باید با حضور در محل بنگاه مربوطه با همفکری مدیران، کارفرمایان و سهامداران مشکلات آنها را بررسی و حل و فصل کنند.

یاوری یادآور شد: شناسایی، رصد، بررسی و رفع مشکلات بنگاه‌های اقتصادی مشکل‌دار، در ابتدا بر عهده سهامداران، مالکان، کارفرمایان و مدیران بنگاه‌های اقتصادی است و چنانچه موفق به حل مشکل نشوند، از طریق وزارتخانه صادرکننده مجوز تأسیس و بهره برداری و پس از آن، از طریق کارگروه‌های استانی و ملی تسهیل و رفع موانع تولید، باید موضوع مورد پیگیری واقع شده و اقدام لازم انجام شود .

وی با تشریح جنس مشکلات بنگاه‌های اقتصادی ادامه داد: مشکلات بنگاه‌های اقتصادی مشکل‌دار، فقط نقدینگی نیست،  بخشی از این مسائل، مربوط به «مشکلات درون کارگاهی» مانند بالابودن هزینه‌های تولید، انباشت محصولات تولیدی، نیاز به اصلاح ساختار، اختلاف بین سهامداران و بعضاً سوء مدیریت است و بخش دیگر آن، «مشکلات برون کارگاهی» است که رکود صنعت، تحریم ها، واردات بی رویه، قاچاق کالا و مطالبات از نهادها و سازمان های مختلف را شامل می‌شود.

مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی اظهار کرد: در شرایطی که بنگاه‌های اقتصادی با مشکل مواجه می‌شوند، نیروی کار و کارگران باید نهایت همراهی و همکاری را در جهت حل مشکل، پایداری تولید و حفظ حیات اقتصادی بنگاه با کارفرمایان داشته باشند.

این مسؤول با تأکید بر اینکه مدیران و کارفرمایان بنگاه‌ها متقاضی اصلاح ساختار اقتصادی باید طرح خود را به تصویب وزارتخانه ذیربط برسانند، افزود: تمام کارگران و کارکنان مشمول قانون کار و تأمین اجتماعی در طول اصلاح ساختار اقتصادی، مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری می‌شوند.

یاوری تصریح کرد: پیگیری برای اشتغال مجدد مقرری بگیران بیمه بیکاری در اولویت وظایف قانونی دست‌اندرکاران اجرای قانون بیمه بیکاری قرار دارد و در سال گذشته حدود ۱۶ هزار نفر از مقرری بگیران بیمه بیکاری، بازگشت به اشتغال داشته‌اند.

وی بیان کرد: سازمان آموزش و فنی و حرفه‌ای کشور مکلف است آموزش مهارت‌های مورد نیاز بازار کار و نیز بازآموزی و تجدید مهارت کارگران تحت پوشش بیمه بیکاری را در مرکز آموزش فنی و حرفه‌ای و یا مراکز آموزش جوار کارخانه، فراهم کند. همچنین هزینه‌های آموزش‌های فنی حرفه‌ای مقرری‌بگیران فنی حرفه‌ای از حساب بیمه بیکاری تأمین و پرداخت می‌شود.

به گفته مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری  وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی در سال گذشته حدود ۳۰ هزار مقرری بگیر بیمه بیکاری به مراکز آموزش فنی و حرفه ای برای مهارت آموزی، بازآموزی و تجدید مهارت معرفی شدند و  در ۹ ماهه سال جاری، حدود ۲۲ هزار و ۵۰۰ نفر به مراکز فنی و حرفه‌ای معرفی شدند.

یاوری با اشاره به اینکه هم اکنون حدود ۲۵۴ نفر از مقرری بیمه بیکاری استفاده می‌کنند، افزود: کارگران مجرد، مشمول بیمه کاری حداقل ۶ ماه و حداکثر ۳۶ ماه و کارگران متأهل و متکفل حداقل ۱۲ ماه و حداکثر ۵۰ ماه به نسبت سابقه کاری می‌توانند از مقرری بیمه بیکاری استفاده کنند.

وی با یادآوری اینکه ایام مقرری بیمه بیکاری جزء سابقه بیمه‌ای قابل قبول برای بازنشستگی کارگران محاسبه می شود، گفت: برای تعادل بخشی به منابع و مصارف بیمه بیکاری و افزایش پوشش مقرری بگیران بیمه بیکاری، کارگاه های مشترک بین ادارات کل تعاون و کار و رفاه اجتماعی و تأمین اجتماعی و شرکای اجتماعی، شکل گرفته و به جدیت این موضوع را پیگیری می کنند.

یاوری ادامه داد: مقرری بیمه بیکاری برای کارگران مشمول از روز اول بیکاری قابل پرداخت است، کارگران مکلفند ظرف ۳۰ روز از تاریخ بیکاری با اعلام مراتب بیکاری به واحدهای تعاون، کار و رفاه اجتماعی، آمادگی خود را برای اشتغال تخصصی و یا مشابه آن اعلام کنند.

مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری  وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی گفت: کارآفرینان و کارفرمایان در تمامی واحدهای تولیدی، صنفی، خدماتی و کشاورزی، برای بهره مندی نیروی کار خود از مزایای قانونی نسبت به بیمه کردن کارگران اقدام کنند.

یاوری گفت: در شرایط فعلی همه دستگاه‌های اجرایی و خدمات‌رسان و به ویژه نظام مالی، بانکی و بیمه کشور باید نهایت همراهی و همکاری را با بنگاه‌های اقتصادی در جهت حفظ اشتغال کارگران و جلوگیری از بروز مشکلات بیشتر برای آنان به عمل آورند.

کامران اصغری مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران نیز در این جلسه اظهار داشت: کمک به واحدهای بحران دار و در حال توسعه ضرورت دارد و کارگاه هایی که می خواهند وضعیت موجود را ‏حفظ کنند باید حمایت شوند.‏

اصغری با اشاره به اینکه بیشترین تعامل را بین ‏دستگاه های حوزه بیمه بیکاری در استان داریم، اظهار کرد: مسائل و مشکلات این حوزه را باید حل و فصل کنیم.‏

وی تصریح کرد: با وجود مشکلات اقتصادی در استان طبق اعلام مرکز آمار ایران شاهد کاهش نرخ بیکاری در مازندران هستیم و اگر در این ‏بخش سلیقه‌ای عمل می‌شد افزایش بیمه بیکاری بیشتر بوده است.‏

‏ مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران با اشاره به اینکه جمعیت فاقد شغل مازندران بیشتر فارغ‌التحصیل دانشگاهی ‏هستند، اضافه کرد: به همین دلیل این افراد علاقه‌ای به کار یدی ندارند و اگر هم بخواهند در بخش‌های خصوصی هم جذب ‏شوند بیشتر به شغل‌های پشت‌میزنشینی علاقه نشان می‌دهند.‏

این مسئول با بیان اینکه اکثر بیکاران و افراد جویای کار دارای تحصیلات عالیه و مدرک بالاتر از فوق دیپلم هستند، گفت: ‏بخش عمده ای کارجویان را فارغ التحصیلان دانشگاهی تشکیل می دهند.‏

اصغری تصریح کرد: کمک به واحدهای بحران دار و در حال توسعه ضرورت دارد و کارگاه هایی که می خواهند وضعیت موجود را ‏حفظ کنند باید حمایت شوند.‏

وی از کسب رتبه دوم کشوری استان مازندران در پرداخت تسهیلات بند ب تبصره 18 یا اشتغال فراگیر خبر داد و گفت: در این بخش تاکنون ‌‏200 میلیارد تومان انعقاد قرارداد صورت گرفته و 160 میلیارد تومان پرداختی داشته ایم.‏

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران تصریح کرد: با تعامل و وفاقی که بین کمیته های دونفره روابط کار در استان ‏و شهرستانها ایجاد شده است سبب شده است تا آمار بیمه بیکاری در استان را تعادل برسانیم.‏

سیدحسین درویشی مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای مازندران نیز با اشاره به اینکه رسالت فنی و حرفه ای ایجاد مهارت برای ‏کارجویان است، گفت: آموزش‌های فنی و حرفه ای در دو بخش دولتی و خصوصی است که در بخش دولتی 20 مرکز در ‏استان در حال فعالیت هستند.‏

وی با اعلام اینکه با سازو کارهای مختلف دنبال ایجاد اشتغال هستیم تصریح کرد: ارتقای مهارت برای ثبات شغلی و آموزش ‏در ایجاد مهارت با قشر کار و کارگر بیگانه نیست.‏

درویشی با تاکید بر توسعه آموزش های مهارتی متناسب با نیاز روز، گفت: تربیت نیروی ماهر و متخصص، مطابق با نیاز ‏بازار کار، ضرورت اشتغال پایدار است.‏

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای مازندران خاطرنشان کرد: امسال تعهد آموزشی ما در بخش دولتی 6 میلیون و 300 هزار نفر ‏ساعت است و تاکنون بیش از 72 درصد از تعهدات آموزشی دولتی ما انجام شد.‏

سیدعلی اصغر محمودی مدیرکل تامین اجتماعی مازندران نیز گفت: از مجموع جمعیت استان یک میلیون و 950 هزار نفر، ‏تحت پوشش تامین اجتماعی قرار دارند.‏

وی با بیان اینکه سازمان تأمین اجتماعی ۲۰نوع خدمات را به افراد تحت پوشش ارائه می‌کند، گفت: مهم‌ترین این خدمات ‏تعهدات بلندمدت شامل ،درمان ،بازنشستگی ،ازکارافتادگی وبازماندگان است.‏

گفتنی است در پایان این کارگاه آموزشی یکروزه از کارشناسان بیمه بیکاری ادارات تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران تجلیل بعمل آمد.

۲۸ دی ۱۳۹۷ ۱۵:۲۱

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید