اخبار

برگزاری دومین جلسه شورای هماهنگی تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران در سال 99

برگزاری دومین جلسه شورای هماهنگی تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران در سال 99
دومین جلسه شورای هماهنگی تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران به میزبانی صندوق بیمه اجتماعی روستائیان و عشایر مازندران در سالن جلسات ساختمان شهید نوری اداره کل برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل، دومین جلسه شورای هماهنگی تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران به میزبانی صندوق بیمه اجتماعی روستائیان و عشایر مازندران با حضور مهندس اصغری مدیر کل و رئیس شورای هماهنگی، مدیران کل عضو شورا و مسئولان روابط عمومی دستگاه های عضو شورا در سالن جلسات ساختمان شهید نوری اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان برگزار شد.

مدیرکل و رئیس شورای هماهنگی تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران در این جلسه طی سخنانی اظهار کرد: با توجه به شعار سال وظیفه مجموعه تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای تحقق جهش تولید بسیار مهم است.

کامران اصغری افزود: با تعامل همیشگی اعضای شورای هماهنگی برای توسعه استان تلاش ویژه ای خواهیم داشت و عملکرد بسیار خوب این مجموعه در چند سال گذشته نشان از توانایی بالا در استان دارد.

وی ضمن تبریک هفته  ارتباطات و روابط عمومی بر ضرورت به روز رسانی شیوه های فعالیت روابط عمومی ها تأکید کرد و ادامه داد: به جای روابط عمومی یکطرفه، باید روابط عمومی دو طرفه و گفتگو محور غیررسمی شکل بگیرد؛ در این مدل جایگاه شبکه های اجتماعی برجسته و از نقش ارزشمند فضای مجازی به خوبی استفاده می شود.

این مسئول با اشاره به اینکه روابط عمومی باید حال سازمان را خوب کند، خاطرنشان کرد: فعالیت روابط عمومی‌ها باید بر اساس افق سازی هوشمندانه باشد که این قضیه باعث پویایی فعالیت این جایگاه خواهد شد و انتقال درست اخبار به مرور زمان باعث افزایش سرمایه اجتماعی خواهد شد.

اصغری درباره طرح های معیشتی در دوران کرونا گفت: بسته معیشتی کرونا (مبلغ ۲۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان) ویژه افراد شدیدا آسیب پذیر در استان بوده که برای 35 هزار و 79 خانوار مازندرانی طی چهار ماه انجام شده و این مبلغ در ماه مبارک رمضان دو برابر شده است.

وی پرداخت بیمه بیکاری به مشمولان را از دیگر اقدامات در ایام کرونا اعلام کرد و افزود: تا کنون بیش از 37 هزار نفر در سامانه اعلام شده ثبت نام کردند که 30 هزار و 256 نفر مشمول شناخته شدند که به محض تأمین اعتبار لازم اقدام می‌شود.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران گفت: در طرح خرید اعتباری اضطراری (تسهیلات تا سقف دو میلیون تومان) ناشی از شیوع بیماری کرونا ویژه اقشار آسیب پذیر فاقد درآمد ثابت به سه گروه کارگران ساختمانی، رانندگان و دستفروشان و کارگرانی که اصناف آن‌ها به خاطر کرونا تعطیل شده یا آسیب دیده‌اند وام حمایتی داده می‌شود.

وی از پرداخت تسهیلات یک میلیون تومانی ویژه یارانه بگیران خبر داد و گفت: پرداخت وام 12 درصدی به 13 کسب و کار آسیب دیده از کرونا به شرط حفظ اشتغال از خردادماه آغاز می شود.

*پرداخت 200 میلیارد ریال به مستمری‌بگیران بیمه اجتماعی مازندران در سال 98

مدیر بیمه اجتماعی روستائیان و عشایر مازندران نیز در این جلسه از پرداخت 200 میلیارد ریال به مستمری‌بگیران بیمه اجتماعی روستائیان، کشاورزان و عشایر در سال گذشته در سطح استان خبر داد.

محمد ابراهیمی گفت: صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان روستاییان و عشایر استان مازندران از سال 1384 تا کنون به ویژه در چهار سال اخیر با برنامه ریزی های منظم موجبات امیدبخشی را در بین کشاورزان، روستاییان و عشایر فراهم آورد و سعی کرد با ترویج بیش از پیش فرهنگ بیمه ای، گام های مطمئنی در بهبود حیات اجتماعی استان برداشته شود.

وی با اشاره به اینکه نگرش و رویکرد نظام جمهوری اسلامی ایران به موضوع بیمه های اجتماعی در اصل بیست و نهم قانون اساسی، تعریف و تبیین شده است، تصریح کرد: صندوق اجتماعی کشاورزان روستاییان و عشایر به عنوان یکی از چهار صندوق بیمه گر اجتماعی زیرمجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در اجرای این اصل تشکیل و شروع به فعالیت کرده است.

مدیر بیمه اجتماعی روستائیان و عشایر مازندران با اعلام اینکه در استان 104 هزار خانوار را زیرپوشش این بیمه قرار داده‌ایم، افزود: 5 هزار خانوار از مستمری‌های بازنشستگی، ازکارافتادگی و فوتی برخوردار شدند.

این مسئول خاطرنشان کرد: بیمه اجتماعی روستائیان استان از سال 96 الی 98 در جذب و عملکرد رتبه اول را در کشور کسب کرده است.

ابراهیمی از اعزام 1000 نفر از بیمه شدگان صندوق به عنوان افراد زائر اولی به مشهد مقدس تحت عنوان طرح کرامت رضوی برای نخستین‌بار در کشور خبر داد.

وی تصریح کرد: در سال گذشته 20 میلیارد تومان پرداخت مستمری داشته‌ایم و شاهد افزایش چشمگیر حقوق و مزایا بودیم.

مدیر بیمه اجتماعی روستائیان و عشایر مازندران بیان کرد: سهمیه یارانه‌ای دولت در سال 99 برای استان مازندران 140 هزار فقره است که قرار است با اولویت اقشار آسیب‌پذیر و جامعه هدف کمیته امداد و بهزیستی انجام شود.

این مسئول ادامه داد: در استان 110 کارگزاری فعال داریم که از این تعداد 108 کارگزاری دارای قرارداد معتبر بوده که شامل 36 تعاونی دهیاری، 34 شرکت با مسئولیت محدود، 18 تعاونی تولید روستایی، 6 دفتر پیشخوان دولت و بخش عمومی،  چهار شرکت سهامی خاص، سه تعاونی روستایی، دو شرکت تعاونی و تعاونی دهیاران، یک تعاونی عشایر، یک دهیاری و یک شرکت تعاونی هستند.

ابراهیمی در بخش دیگری به اقدامات انجام گرفته درباره کاهش احتمال ابتلا به ویروس کرونا اشاره کرد و افزود: به منظور صیانت از سلامت کارکنان، کاهش تردد و اجتماعات، تا اطلاع ثانوی روزانه در هر یک از واحدها حداکثر 3/1 کارکنان می‌توانستند حضور داشته باشند و مدیران واحدها باید برنامه ریزی لازم را در این رابطه انجام داده و یا به صورت دورکاری و یا انجام کار به صورت شیفتی انجام شود.

وی توزیع لوازم بهداشتی(ماسک، دستکش، مواد ضدعفونی کننده دست و سطوح و ...) برای ارتقاء سطح بهداشت کارکنان، کارگزاران و مراجعان دفاتر در حدود 30 هزار لوازم بهداشتی، حذف کردن اخذ اثر انگشت از بیمه شده اصلی و یا افراد واجد شرایط تحت کفالت ایشان در تمام فرم های مورد استفاده در فرآیند های بیمه ای، ارسال پیامک های بهداشتی به همکاران، بیمه شدگان و مستمری بگیران، توزیع ماسک و دستکش توسط کارگزاری های روستایی در بین بیمه شدگان و مستمری بگیران و راه اندازی سامانه پیامکی 300027 برای شناسایی بیمه شدگان و مستمری بگیران مبتلا به ویروس کرونا و ارائه تسهیلات (وام و بسته های نقدی و غیر نقدی) به بیماران را از اقدامات مهم در مقابله با ویروس کرونا اعلام کرد.

باقری معاون تعاون اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران نیز در این جلسه اظهار کرد: تاکنون 18 تعاونی که در حوزه تولید لوازم بهداشتی ماسک، گان بیمارستانی و دستکش در ایام کرونا فعالیت داشتند شناسایی شدند.

وی افزود: طی مکاتباتی که با وزارتخانه انجام شد 11 تعاونی برای دریافت تسهیلات با نرخ سود پایین‌تر معرفی شدند و در حال شناسایی سایر تعاونی‌های هستیم که در ایام کرونا تولیدات داشتند که متقاضی تسهیلات بلاعوض و کم بهره هستند.

مدیرکل بهزیستی مازندران نیز با اشاره به اینکه 163 هزار خانوار در استان تحت پوشش بهزیستی هستند و در 111 مرکز شبانه روزی سالمندان و معلولان نگهداری می‌شوند.

فرزاد گوهردهی بیان کرد: 26 مرکز توانبخشی شبانه روزی در استان داریم.

وی با اشاره به اینکه بهزیستی استان همزمان با سراسر کشور ازابتدای ماه مبارک رمضان پویش همدلی مومنانه را اجرا کرد  و در مرحله اول  این پویش 80 سبد غذایی از طرف کارکنان بهزیستی سراسر استان در میان نیازمندان توزیع شد، ادامه داد: در مراحل بعدی 3 هزار و 508 بسته مواد غذایی در این رزمایش در سراسر استان در میان نیازمندان توزیع شد.

گوهردهی با اشاره به توزیع 14 هزار و621 سبد حمایتی درمیان جامعه هدف بهزیستی تصریح کرد:  از ابتدای ماه مبارک رمضان و تشکیل پویش همدلی مومنانه  تا کنون بسته های مواد غذایی و  بهداشتی جمعا به ارزش بیش از 35  میلیارد ریال در بین گروه های آسیب پذیر و مددجویان بهزیستی توزیع شده و این طرح تا پایان ماه رمضان ادامه دارد.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای مازندران نیز گفت: با توجه به شیوع ویروس کرونا در کشور مربیان و کارآموزان مراکز دولتی و آموزشگاه های آزاد فنی و حرفه ای استان مازندران پا‌به‌پای سایر نهادهای ذی‌ربط گام‌هایی برای تأمین تجهیزات بهداشتی درمانی مورد نیاز عموم مردم و مراکز درمانی وارد میدان شدند تا نقش خود را به نحو احسن ایفا و شعار مهارت در خدمت سلامت را تحقق بخشند.

سیدحسین درویشی بیان کرد: در طی ۶۰ روز با ۵۸۱ نفر مربی و کارآموز مراکز دولتی و آموزشگاه های آزاد در ۱۶۰ واحد آموزشی اداره کل آموزش فنی و حرفه ای مازندران توانستند یک میلیون و 273 هزار و 260 عدد ماسک تولید و در اختیار ستاد مبارزه با این ویروس قرار دهند.

درویشی تصریح نمود: آموزش فنی و حرفه ای مازندران برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا اقدامات گسترده‌ای را بر اساس دستورالعمل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی انجام داد که علاوه بر تولید ماسک می توان به تهیه و تولید البسه کادر درمان ۵۲٫۱۸۸ دست، دستکش ۲۲٫۱۹۳ جفت، لوازم بهداشتی اداری ۳۲۸۰ عدد، ملافه بیمارستانی ۹۰۰۰ تخته، مواد ضدعفونی ۶۰۲۵۰ لیتر، کلاه ۹۰۰۵ عدد، شیلد صورت ۳۳۳۱ عدد، لوازم بهداشتی بیمارستانی ۱۹۹۲۱ عدد، پکیج ارزاق ۱۰۰۴ بسته و کمک های نقدی به مبلغ ۴۷۳٫۳۰۰٫۰۰۰ریال در طی این ۶۰ روز اشاره کرد.

گفتنی است جعفری مدیر صندوق بازنشستگی کشوری در مازندران، باقری مدیر امور شعب بانک رفاه استان، احمدی مدیر امور شعب بانک توسعه تعاون استان، خورشیدی مدیر درمان تامین اجتماعی استان و محمودی مدیر کل تامین اجتماعی استان در این جلسه اقدامات مهم در مقابله با کرونا را تشریح کردند.

اولین جلسه شورای هماهنگی تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران در سال 99 با توجه به شیوع ویروس کرونا به صورت مجازی برگزار شده بود.

در پایان این جلسه به مناسبت روز روابط عمومی و ارتباطات از مسئولان روابط عمومی دستگاه های عضو شورای هماهنگی تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران تجلیل شد.

۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۲۳:۳۶

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید